Jak efektywnie urządzić długi wąski salon – kompletny poradnik

Posiadanie salonu o długim i wąskim kształcie może być nieco wyzwaniem podczas urządzania wnętrza. W przeciwieństwie do standardowego pokoju dziennego, horyzontalny układ wymaga specjalnego podejścia, aby upewnić się, że efekt końcowy będzie funkcjonalny i estetyczny. W niniejszym artykule przedstawimy kilka porad, jak efektywnie urządzić długi wąski salon.

Jak efektywnie urządzić długi wąski salon

Zdobądź wymiary

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek dekoracji lub meblowania ważne jest, aby znaleźć wymiary pomieszczenia. Upewnij się, że dokładnie zmierzysz długość, szerokość, a także wysokość sufitu. Te informacje pomogą Ci w wyborze odpowiednich mebli i rozmiarów dekoracji.

Zaprojektuj plan

Kolejnym ważnym krokiem jest zaprojektowanie planu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i stylowi. Zastanów się, jakie funkcje powinien spełniać Twój salon i jak go wykorzystasz. Chcesz, aby był ustawiony do oglądania telewizji, a może potrzebujesz strefy do pracy? Zdecyduj, jakie meble i akcesoria będą Ci potrzebne, aby stworzyć funkcjonalne i przyjemne w użytkowaniu miejsce.

Ustaw meble w odpowiedni sposób

Ustawienie mebli w długi wąski salon może być wyzwaniem. Wiele osób myśli, że najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie wszystkiego przy ścianach, ale to nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie. Zamiast tego, spróbuj ustawiać meble w różnych kierunkach, aby stworzyć przestrzeń, która będzie bardziej przyjazna i otwarta. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Ustaw sofę na środku pokoju, a następnie umieść fotele wokół niej.
 • Ustaw biurko na końcu pokoju, aby stworzyć przestrzeń do pracy lub nauki.
 • Ustaw stół na środku pokoju i otocz go krzesłami, aby stworzyć miejsce do jedzenia i rozmowy.
 • Ustaw kilka puf, aby mieć dodatkowe miejsce do siedzenia.

Oświetlenie

W długi wąski salon dobrze jest zastosować różne źródła światła, aby stworzyć przytulną atmosferę i wyostrzyć wrażenie przestrzeni. Oto kilka pomysłów:

 • Użyj lamp stojących, aby oświetlić różne części pokoju.
 • Zastosuj kinkiety, aby oświetlić korytarze lub połacie ścian.
 • Wybierz wiszące lampy, aby dodać eleganckiego akcentu i zwiększyć poziom oświetlenia.
  Jak ubrać salon na święta – 10 pomysłów na przepiękną aranżację

Kolory i wzory

Długi wąski salon może wydawać się nieco przytłaczający, dlatego dobrze jest wybrać takie kolory i wzory, które pomogą stworzyć wrażenie przestrzeni i otwartości. Oto kilka sugestii:

 • Wybierz jasne i neutralne kolory, takie jak biel, szary czy beż, aby optycznie powiększyć pomieszczenie.
 • Pomyśl o zastosowaniu kilku różnych odcieni jednego koloru, aby dodać trochę głębi i złożoności.
 • Unikaj wzorów, które są zbyt duże lub skomplikowane, ponieważ mogą przytłaczać pomieszczenie.
 • Jeśli chcesz dodać trochę wzorów, spróbuj użyć tapet z drobnymi motywami lub ciekawych tkanin na poduszkach lub narzutach.

FAQs

Czy muszę ustawiać wszystko przy ścianie w długim wąskim salonie?

Nie, nie musisz ustawiać wszystkich mebli przy ścianach. W rzeczywistości, ustawienie ich w różnych kierunkach może pomóc stworzyć przestrzeń, która jest bardziej przyjazna i otwarta.

Jak mogę optycznie powiększyć swój długi wąski salon?

Możesz zastosować kilka trików, aby optycznie powiększyć salon, takich jak wybór jasnych i neutralnych kolorów, zastosowanie dużych lusterek, wysokiej jakości oświetlenia i minimalizowanie liczby mebli. Pamiętaj jednak, aby nie przeciążać swojej przestrzeni i zachować równowagę.

Jakie meble mogę zastosować w długim wąskim salonie?

W długim wąskim salonie dobrze wykorzystują się meble o niskim lub średnim profilu, ponieważ nie przyciągają uwagi i nie przeciążają przestrzeni. Dobrym wyborem będą sofy, fotele, stoły kawowe, pufy lub ławki.

Podsumowanie

Długi wąski salon może wymagać nieco więcej pracy podczas urządzania, ale z kilkoma prostymi trikami można stworzyć piękne i przyjazne miejsce dla całej rodziny i przyjaciół. Pamiętaj o odpowiednim ustawieniu mebli, zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, kolorów i wzorów. Zachowaj równowagę między funkcją a estetyką, a efekt końcowy będzie nie tylko funkcjonalny, ale również przytulny i elegancki.