Jak poprawnie ułożyć płytki w kuchni?

Planując remont kuchni, jednym z najważniejszych aspektów jest wybór solidnego i estetycznego sposobu ułożenia płytek. Dzięki temu kuchnia stanie się nie tylko piękna, ale również funkcjonalna i higieniczna. W tym artykule omówimy jak ulokować płytki w kuchni oraz jakie elementy warto wziąć pod uwagę przy wyborze.
Odpowiedni wybór płytek
Klasa ścieralności
Kiedy wybieramy płytki do kuchni, należy zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności (oznaczoną literą P w skali od 1 do 5). Ta klasa informuje o tym, jak odporną na ścieranie ma powierzchnia płytek. Dla pomieszczeń jakim jest kuchnia, należy wybrać płytki o klasie ścieralności P3 lub wyższej.
Struktura powierzchni
Warto też zwrócić uwagę na strukturę powierzchni płytek. W kuchni zalecamy wybór gładkich płytek, co umożliwi łatwe czyszczenie z zabrudzeń po gotowaniu.
Rozmiar płytek
Kolejnym aspektem jest wybór odpowiedniego rozmiaru płytek. W kuchniach wybiera się raczej większe płytki, dzięki czemu podłogi i ściany wydają się bardziej przestronne i estetyczne.
Przygotowanie powierzchni
Przed układaniem płytek należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Zarówno podłoga jak i ściany muszą być równe i suche. Jeśli kuchnia jest remontowana, warto wygładzić powierzchnię oraz położyć nowe tynki lub płyty gipsowe.
Ułożenie płytek
Punkt odpoczynku
W celu równomiernego rozłożenia płytek na podłodze lub na ścianie, pierwszą rzeczą której należy dokonać jest wybór punktu odpoczynku. To jest miejsce, od którego zaczynamy układanie płytek.
Rysowanie linii
Po wyznaczeniu punktu odpoczynku, narysujmy linie, która będzie nam służyła jako odniesienie do ułożenia płytek.
Układanie płytek
Kiedy mamy już punkt odpoczynku oraz wyrysowaną linię, możemy przystąpić do ułożenia płytek. Do położenia pierwszej płytki należy nałożyć zaprawę klejową, w równomierny sposób rozprowadzając ją na powierzchni.
Pierwsza płyta musi być ułożona dokładnie na linii, a następne płytki również powinny być równomiernie ułożone. Należy pamiętać o zachowaniu odległości między płytami (najlepiej do kupienia specjalne krzyżyki) oraz otnosić się do linii prostopadłych w stosunku do podłogi.
Przycięcie płytek
Przykro, ale raczej nie uda nam się ułożyć całych płytek na całej powierzchni. To oznacza, że będziemy musieli przyciąć niektóre z nich. W tym celu, będziemy używać specjalnych narzędzi, które pomogą nam przyciąć płytki w odpowiednim kształcie.
Podsumowanie
Poprawne ułożenie płytek w kuchni jest bardzo ważne zarówno dla estetyki jak i wygody użytkowania. Warto pamiętać o odpowiednim wyborze płytek, przygotowaniu powierzchni oraz punkcie odpoczynku i liniach jako odniesieniach.
Sięgając po powyższe rady, nasza kuchnia nabierze nowego wyglądu, a umieszczenie zmywarki czy kuchenki gazowej na idealnie ułożonych płytkach będzie prawdziwą przyjemnością.

  Grzyb w naszym mieszkaniu.

Tagi

Płytki, ułożenie, kuchnia, poradnik, diy, remont