Jak udekorować stół w salonie – Praktyczny poradnik

Zbliża się ważna okazja, a Ty nie wiesz, jak udekorować stół w salonie? Nie martw się, ten artykuł podpowie Ci najważniejsze zasady i triki, które pomogą Ci stworzyć piękne i eleganckie dekoracje stołu.

Jak udekorować stół w salonie?

Krok 1: Dobierz kolory

Wybór odpowiedniego koloru jest kluczowy dla całej dekoracji stołu. Kolorystyka powinna być dopasowana do charakteru imprezy, gustu gości oraz wystroju pomieszczenia. Oto kilka przykładów:

– Jeśli organizujesz romantyczną kolację dla dwojga, postaw na czerwień, bordo lub róż. Dodaj zmysłowe świece i kwiaty w kolorze pocałunku.

– Na urodzinową imprezę dla dziecka postaw na kolorowe akcenty. Dobrze sprawdzą się balony, konfetti, girlandy i cukierki w jasnych kolorach.

– Na przyjęcie wigilijne postaw na tradycyjne kolory: czerwień, zielony i złoty. W tym przypadku świetnie sprawdzą się gałązki jodły, dzwonki i święte postacie.

Krok 2: Zastawa stołowa

Jeśli chcesz stworzyć elegancką dekorację stołu, postaw na porcelanową zastawę stołową. Unikaj jednorazowych talerzyków oraz plastikowej zastawy, ponieważ zaniży to całą aranżację. Zestaw zastawy stołowej powinien składać się z talerzyka, głębokiego talerza, szklanki, kieliszka na wino oraz sztućców.

Krok 3: Dodatki stołowe

Oprócz zastawy stołowej, na stole powinny znaleźć się również inne dodatki stołowe. Oto kilka propozycji:

– Bieżniki – dobrze sprawdzą się na dłuższych stołach. Możesz postawić na jednolity kolor lub stworzyć interesujący wzór.

– Serwetki – warto postawić na materiałowe serwetki, które będą bardziej eleganckie niż papierowe. Serwetki można dobrać do koloru zastawy stołowej lub zrobić kontrastowy akcent.

– Kwiaty – kwiaty to zawsze dobry wybór. Możesz postawić na jedną dużą wiązankę lub kilka małych kwiatów ustawionych w wazonie. Dobrze sprawdzą się róże, lilie, margaretki czy goździki.

  Jak ukryć głośniki w salonie - Poradnik

– Świece – świece to element, który wprowadzi romantyczny klimat. Dobrze sprawdzą się świece w szklanych kloszach lub w stylowych świecznikach.

Krok 4: Ustawienie stołu

Ustawienie stołu to również ważna kwestia. Warto postawić na symetrię oraz prostotę. Talerze powinny być ułożone na środku, natomiast sztućce po obu stronach. Szklanki i kieliszki powinny być ustawione po prawej stronie, natomiast kwiaty lub świece na samym środku.

Najczęściej zadawane pytania

Jak przygotować stół na spotkanie w większym gronie?

Jeśli organizujesz spotkanie w większym gronie, warto postawić na dłuższy stół. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się dodatkowy bieżnik oraz kilka wazonów z kwiatami. Ważne, aby każdy gość miał zapewnione miejsce i swój zestaw sztućców oraz szklankę.

Jakie dodatki stołowe wybrać na świąteczne przyjęcie?

Na świąteczne przyjęcie warto postawić na tradycyjne akcenty, takie jak zielone gałązki, świąteczne postacie oraz złote lub czerwone dekoracje. Dobrze sprawdzą się również serwetki w zimowych motywach oraz zastawa stołowa w kolorach nawiązujących do świąt.

Jak przygotować stół na romantyczną kolację?

Na romantyczną kolację warto postawić na czerwone kwiaty, świece w szklanych kloszach oraz elegancką zastawę stołową. Serwetki możesz wybrać w kolorze bordowym lub białym. Ważne, aby tworzyć przyjemną atmosferę, która zachęci do rozmów i wspólnego spędzenia czasu.

Podsumowanie

Jak udekorować stół w salonie? To pytanie, na które odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Pamiętaj o dopasowaniu kolorów, właściwej zastawie stołowej oraz dodatkach stołowych. Ustawienie stołu powinno być proste i symetryczne. Dzięki tym wskazówkom stworzysz piękną i elegancką dekorację stołu, która zostanie zapamiętana na długo.