Jak ukryć karnisz w salonie: kreatywne sposoby i porady

Karnisze to jeden z elementów dekoracyjnych w salonie, ale często nie pasują one do całej aranżacji pomieszczenia i są trudne do ukrycia. Ukrycie karnisza w salonie może być wyzwaniem dla wielu osób. W tej artykule przedstawimy różne sposoby i porady, jak ukryć karnisz w salonie, aby nadał on pomieszczeniu bardziej spójny wygląd.

Jak ukryć karnisz w salonie

1. Dekoracyjna ramka

Jeśli Twój karnisz ma ciekawy kształt i chcesz, aby był on bardziej ozdobą niż mebel, to warto przemalować go na kolor ściany lub zastosować dodatkową dekoracyjną ramkę. Można to zrobić, przykładowo, używając skrzyń do win jako ozdób lub wykorzysta lokalnego artystę, który podpisałby swoje dzieło na karniszu.

2. Zasłona

Zasłony to doskonały sposób, aby ukryć karnisz. Można użyć jednego kawałka tkaniny, aby wpleść go wokół karnisza, tak aby był on niewidoczny. Można również wykorzystać dwie zasłony, aby zamaskować karnisz, przy czym te zasłony muszą być obszerne, by zasłonić karnisz w pełni. Aby uzyskać efekt lustra w salonie, można wybrać zasłony zbrojone lub z metalicznej tkaniny, które odbijają światło.

3. Podwójna zasłona

Podwójna zasłona to rozwiązanie, które pozwala ukryć karnisz, a jednocześnie stwarza dwa poziomy ciągliwości. W takim przypadku, wewnętrzne zasłony przesłaniają karnisz, a zewnętrzne służą jako ozdobna kurtyna. Można również wykorzystać zasłony wewnętrzne w celu przesłonięcia karnisza, a zewnętrzne wykorzystać jako osłonę przed światłem, co stworzy przyjemniejszy klimat w pokoju.

4. Regał nad karniszem

Jeśli karnisz jest zbyt ciasny dla Twoich potrzeb, łatwo można go zamaskować za pomocą małego półka lub regału. Można wykorzystać półkę do wyeksponowania dekoracyjnych elementów lub użyć jej jako praktyczne miejsce do przechowywania książek lub innych elementów.

5. Korniszonka

Korniszonka to mały karnisz umieszczony zaraz powyżej okna, który wykorzystuje się do mocowania firanki lub zasłony pokojowej. Można ukryć duży karnisz na całym oknie, a jednocześnie wykorzystać korniszonkę do montażu zasłony lub firanki. W ten sposób, wizualnie zyskamy na wysokości sufitu i pomieszczenie będzie wydawało się większe.

  Jak urządzić 20 metrowy salon - Wskazówki i pomysły na małą przestrzeń

Jak wybrać odpowiedni karnisz

1. Rodzaj karnisza

Rodzaj karnisza zależy od typu firan lub zasłony, jakie chcemy użyć. Inny rodzaj karnisza pasuje do cięższych i obszerniejszych materiałów, a inny do cieńszych, np. firan. Warto zwrócić uwagę na stonowane kolory karnisza, dostosowując kolor ścian i mebli.

2. Materiał

Materiał karnisza może znacznie wpłynąć na styl pokoju. Wybierając karnisz z drewna, uzyskujemy bardziej tradycyjny wygląd, natomiast karnisz z aluminium czy stali nierdzewnej bardziej nowoczesny. Materiał karnisza może też wpłynąć na jego czas eksploatacji.

3. Długość

Długość karnisza powinna być adekwatna do długości okna. Zbyt krótki karnisz może być uciążliwy oraz nie spełni naszych oczekiwań w zakresie prywatności. Długi karnisz, który przecina się z poziomem sufitu, tworzy optyczne przedłużenie okien.

FAQs

Jak ukryć karnisz w salonie bez użycia zasłony?

Można przemalować karnisz w kolorze ścian lub użyć dekoracyjnej ramki na karnisz. Inną opcją jest umieszczenie regału pod karniszem lub wykorzystanie korniszonki.

Czy karnisz z aluminium jest trwały?

Tak, karnisze z aluminium są bardzo trwałe i odporne na korozję.

Jak wybrać odpowiedni materiał karnisza?

Wybór materiału karnisza zależy od naszego stylu pomieszczenia. Jeśli mamy tradycyjny salon, lepszy będzie karnisz drewniany. Jeśli chcemy utrzymać nowoczesny wystrój, zaleca się karnisze z aluminium lub stali nierdzewnej.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy różne sposoby, jak ukryć karnisz w salonie, aby pomieszczenie zyskało bardziej spójny i harmonijny wygląd. Warto wybierać karnisze zgodnie z naszym stylem w aranżacji wnętrza, a także zwracać uwagę na kolor, długość oraz materiał karnisza, aby uzyskać najlepszy efekt w naszym salonie. Jednym ze sposobów jest przemalowanie karnisza na kolor wraz ze ścianą lub wykorzystanie dekoracyjnej ramki. Można również wykorzystać zasłony lub podwójne zasłony, które pozwolą na zamaskowanie karnisza i jednocześnie będą ozdobą w pokoju. Powyższe porady pomogą Ci w wyborze najlepszego sposobu ukrycia karnisza w Twoim salonie.