Jak ułożyć płytki w kuchni na podłodze – poradnik dla początkujących

Jeśli planujesz remont kuchni, ułożenie płytek na podłodze na pewno jest jednym z głównych etapów. Może to być trudne zadanie dla początkujących, ale z naszym poradnikiem krok po kroku będziesz miał to zadanie pod kontrolą.

Jak przygotować powierzchnię pod płytki?

Przed rozpoczęciem układania płytek ważne jest, aby powierzchnia była odpowiednio przygotowana. Należy ją dokładnie wyczyścić i zagruntować. Jeśli stara posadzka nie jest w dobrym stanie, należy ją usunąć.

Usunięcie starej posadzki

Jeśli stara posadzka jest w złym stanie, musimy ją usunąć. Można to zrobić za pomocą młota pneumatycznego lub dłuta. Następnie należy dokładnie oczyścić powierzchnię i pozostawić ją do wyschnięcia.

Wyrównanie podłogi

Jeśli podłoga jest nierówna, musimy ją wyrównać. Można to zrobić za pomocą samopoziomującej mieszanki lub za pomocą zaprawy betonowej.

Jak przygotować narzędzia?

Przed rozpoczęciem układania płytek należy przygotować odpowiednie narzędzia. Będą one potrzebne podczas całego procesu układania.

Lista niezbędnych narzędzi

  • Kielnia
  • Kielnia z ząbkami
  • Przybory do cięcia płytek (np. szlifierka)
  • Pomiarownik
  • Klej do płytek
  • Spoina do płytek

Jak ułożyć płytki?

Po przygotowaniu powierzchni i narzędzi możemy przystąpić do układania płytek.

Wybór wzoru ułożenia płytek

Przed rozpoczęciem układania płytek powinniśmy wybrać wzór, w jakim chcemy je ułożyć. Możemy wybrać tradycyjny wzór pionowy lub poziomy, a także bardziej nowoczesne wzory, takie jak jodełka lub ryba.

Układanie płytek

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest oznaczenie na podłodze linii środkowej. Następnie nakładamy klej do płytek i układamy je zgodnie z wybranym wzorem. Pamiętaj, aby pozostawić spoiny między płytkami o odpowiedniej szerokości.

Krojenie płytek

Jeśli musimy przyciąć płytki, należy to zrobić przed ułożeniem ich na kleju. Do cięcia płytek najlepiej użyć specjalnego narzędzia, takiego jak szlifierka.

  Jak ukryć ścierki w kuchni

Oczyszczanie i wypełnianie spoin

Po ułożeniu wszystkich płytek musimy pozostawić je do wyschnięcia. Następnie można przystąpić do oczyszczania spoin i ich wypełniania specjalną zaprawą do spoinowania płytek.

Podsumowanie

Układanie płytek na podłodze może wydawać się trudnym zadaniem, ale z naszym poradnikiem każdy początkujący będzie mógł sobie z tym poradzić. Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować powierzchnię i posiadać niezbędne narzędzia, a proces układania płytek stanie się łatwiejszy.