Jak ułożyć płytki w kuchni na ścianie – poradnik dla początkujących

Czy marzysz o świeżej i nowoczesnej kuchni? Wyobrażasz sobie idealne wnętrze, które zachwyca swym pięknem i funkcjonalnością? Na pewno jednym z elementów, które wpłyną na wygląd Twojej kuchni, są płytki na ścianie. Jak dobrze je ułożyć, aby uzyskać wymarzony efekt? W tym poradniku przedstawimy Ci kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w realizacji planów remontowych.

Krok po kroku: jak ułożyć płytki w kuchni na ścianie

Krok 1: Przygotowanie powierzchni

Pierwszym krokiem do uzyskania pięknie wyłożonej ściany jest przygotowanie podłoża. Musisz upewnić się, że powierzchnia jest równa, sucha i czysta. Jeśli na ścianie znajdują się stare płytki, najlepiej je usunąć. Jeżeli jest to niemożliwe, należy je wypoziomować specjalnymi zaprawami, dostępnymi w sklepach budowlanych.

Krok 2: Określenie wzoru układania płytek

Decydując się na ułożenie płytek na ścianie, musisz wziąć pod uwagę ich kolor, fakturę i wymiary. Zastanów się, jaki wzór układania będzie najlepiej pasował do Twojej kuchni. Najpopularniejsze to ułożenie w pionie, poziomie lub pod kątem. Sprawdź, który styl będzie najlepiej harmonizował z pozostałymi elementami wnętrza.

Krok 3: Wybór odpowiedniej zaprawy klejącej

Wybór właściwej zaprawy klejącej jest kluczowy dla uzyskania trwałego i estetycznego efektu. Należy wybrać taką, która będzie odpowiednia dla Twoich płytek i podłoża. Możliwe są kleje cementowe, dyspersyjne, epoksydowe oraz modyfikowane. Pamiętaj, aby stosować klej, który jest przeznaczony głównie do klejenia płytek na ścianie.

Krok 4: Układanie płytek

Teraz czas na właściwe układanie płytek. Pamiętaj, aby zacząć od ściany, która jest najbardziej widoczna. Dokładnie nałóż na ścianę warstwę kleju. Następnie ułóż płytki zgodnie z ustalonym wcześniej wzorem. Płytki muszą być dokładnie ułożone i wypoziomowane za pomocą poziomicy. Nie zalecamy położenia jednej płytki na środku ściany i budowania od niej wzoru – wtedy może się okazać, że brzegi płytek, które będą musiały być przycięte, zupełnie nie będą pasować do reszty.

  Jak umeblować małą kuchnię z oknem

Krok 5: Przycinanie płytek

Niezbędne okażą się też narzędzia do cięcia płytek. Najlepiej do tego celu stosować specjalne nożyki do płytek. Przycinając płytki, pamiętaj, aby zostawić około 2 mm luzu na krawędziach – jest to niezbędne do wyrównania fug.

Krok 6: Wykuwanie fug

Po ułożeniu wszystkich płytek na ścianie, czas na wykuwanie fug. Istnieje wiele sposobów na wypełnienie spoin między płytkami, takich jak fugowanie na mokro lub sucho. Fuga poza funkcją estetyczną zapobiega też przedostawaniu się brudu oraz zapewnia izolację termiczną. Fugę można wykonać w różnych kolorach, zgodnie z Twoimi upodobaniami.

Podsumowanie

Jak widać, układanie płytek na ścianie wcale nie jest takie trudne. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, które pozwolą uzyskać idealny efekt. Dzięki temu poradnikowi również Ty możesz z powodzeniem wykonać remont kuchni i stworzyć piękne miejsce do gotowania i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.