Jak umeblować kuchnię z oknem narożnym – poradnik

Jak umeblować kuchnię z oknem narożnym – poradnik

Często marzymy o wspaniałej kuchni, która będzie naszym azylem i miejscem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jednak kiedy okazuje się, że nasza kuchnia ma okno narożne, wszystko może stać się trochę bardziej skomplikowane. Jakie meble będą najlepsze do takiego pomieszczenia? Czy powinniśmy dokonywać specjalnych wyborów, aby wykorzystać maksymalnie potencjał okna? W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć, jak umeblować kuchnię z oknem narożnym.

1. Wykorzystaj potencjał okna narożnego

Pierwszą kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę, jest to, jak możemy wykorzystać potencjał okna narożnego. Okna narożne zazwyczaj są większe niż standardowe okna, co oznacza, że wpuszczają więcej światła do naszej kuchni. Dlatego warto zadbać o to, aby meble nie zasłaniały okna i nie blokowały swobodnego dostępu do niego. Możemy więc umieścić tu np. stół, aby korzystać z naturalnego światła podczas posiłków.

2. Wybierz meble pasujące do okna

Gdy mamy okno narożne w kuchni, warto zwrócić uwagę na osiągnięcie harmonii między meblami a oknem. Ważne jest, aby meble nie były zbyt masywne i nie blokowały światła. Dobrym wyborem będą meble o prostych, minimalistycznych kształtach, które nie przytłoczą wnętrza i będą współgrać z oknem. W przypadku stołu zalecane są modele o jednej nodze lub postaci ramy, aby nie zasłaniać okna.

3. Ustawienie stołu i krzeseł

Ustawienie stołu i krzeseł to kluczowa sprawa w kuchni z oknem narożnym. Warto umieścić stół w pobliżu okna, by móc korzystać z naturalnego światła podczas posiłków. Z kolei krzesła powinny być ustawione w taki sposób, aby podczas siedzenia osoby nie zasłaniały okna. Fajnym rozwiązaniem, które polecamy, jest ustawienie stołu pod kątem skierowanym w kierunku okna. Dzięki temu będzie on pełnił funkcję strefy jadalni, ale również strefy relaksu i czytania.

  Jak ukryć ścierki w kuchni

4. Wybór kolorów i dodatków

Kolorystyka kuchni z oknem narożnym powinna koniecznie uwzględniać fakt, że wpada do niej wiele światła dziennego. Zalecane są lekkie, jasne kolory, które dodatkowo optycznie powiększą kuchnię i rozjaśnią ją. Warto postawić na tkaniny w naturalnych odcieniach, np. bawełnę czy len, które wprowadzą do kuchni przytulną atmosferę. Ciekawym dodatkiem do kuchni z oknem narożnym będą rośliny, które z łatwością znajdą swój dom na parapecie lub stole.

5. Oświetlenie

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę, jest oświetlenie. Kuchnia z oknem narożnym powinna być dobrze oświetlona, zarówno naturalnym światłem wpadającym przez okna, jak i sztucznym oświetleniem. Warto postawić na lampy sufitowe z żarówkami LED, które dają jasne światło, a jednocześnie nie przyciemniają kuchni.

Podsumowanie

Kuchnia z oknem narożnym to niewątpliwie wyzwanie dla każdego projektanta i właściciela. Jednak zastosowanie kilku prostych trików pozwoli nam na wykreowanie pięknego, funkcjonalnego miejsca. Warto postawić na proste, minimalistyczne meble, a także uwzględnić dodatki, takie jak rośliny czy tkaniny, które wprowadzą do kuchni ciepły, przytulny klimat.