Jak umeblować małą kuchnię z oknem

Wprowadzenie

Czy zdarza Ci się wchodzić do swojej kuchni i czuć, że jest tam zbyt mało miejsca? To bardzo częste odczucie, szczególnie jeśli mamy małą kuchnię z oknem. Nie jest łatwo zmieścić w niej wszystko, czego potrzebujemy, a jednocześnie zachować wygodną przestrzeń do gotowania i przygotowywania posiłków.

W tej poradzie postaramy się udzielić kilku praktycznych wskazówek, jak umeblować małą kuchnię z oknem tak, aby była funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu.

Zastosowanie praktycznych rozwiązań

Pierwszym krokiem w urządzeniu małej kuchni jest dokładne zaprojektowanie przestrzeni. Musimy wziąć pod uwagę rozmiary pomieszczenia, rozmieszczenie okien i drzwi oraz to, jakie meble są w niej konieczne.

Zestawienie listy mebli i sprzętu kuchennego

Zacznijmy od tego, co musimy mieć w kuchni. Zestawienie potrzebnych mebli i sprzętu to podstawa dobrego projektu.

Wybierzmy niezbędne sprzęty, takie jak lodówki, kuchenki, piekarniki, itd. – a następnie rozważmy, czy potrzebujemy dodatkowych urządzeń, np. mikrofalówki, robotów kuchennych, tosterów, itd.

Wybierzmy meble, które będą w stanie pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. W małych kuchniach warto zwrócić uwagę na takie urządzenia jak zmywarki wąskie, aby nie zabrały nam zbyt wiele miejsca.

Stolik kuchenny z blatem rozkładanym

Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie miejsca w małej kuchni jest zakup stolika kuchennego z blatem rozkładanym. Taki stół można łatwo złożyć i schować, aby nie zajmował zbyt wiele miejsca.

Wybierzmy stół w taki sposób, aby był wystarczająco duży do codziennego użytku, ale jednocześnie nie był zbyt wielki. Stół powinien być łatwy do czyszczenia, ponieważ kuchenne plamy i zabrudzenia są niestety pochodną gotowania.

Wykorzystajmy przestrzeń nad blatem

Często w małych kuchniach brakuje miejsca na przechowywanie przedmiotów. Dlatego warto wykorzystać przestrzeń nad blatem. Możemy tam zamontować półki, aby przechowywać mniej potrzebne sprzęty kuchenne lub kubki, filiżanki i talerze.

  Tusz do drukarki hp deskjet 2620 - niewiarygodnie dobra jakość

Oka na okno!

Okno w kuchni to nie tylko źródło światła, ale także dodatkowe miejsce do przechowywania. Na parapecie możemy umieścić rośliny lub małe doniczki z ziołami, a na szybie – haczyki na przybory kuchenne lub wieszaki na ręczniki.

Materiały i kolory

W małych kuchniach warto zwrócić szczególną uwagę na materiały i kolory, które wykorzystujemy. Oto kilka wskazówek, jakie warto wziąć pod uwagę:

Wybierzmy jasne barwy ścian

Jasne barwy ścian sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Najlepiej wybierzmy kolor biały lub pastelowe odcienie, które odbijają światło i rozświetlają pomieszczenie.

Wybierzmy podobne kolory dla mebli i sprzętów

Jeśli kuchnia jest mała, warto unikać jaskrawych i kontrastowych kolorów, ponieważ zakłócają one wrażenie porządku i spokoju. Lepiej wybrać podobne odcienie mebli i sprzętów, aby wszystko razem tworzyło spójną całość.

Wybierzmy łatwe w utrzymaniu czystości i odpornego na uszkodzenia materiału

W małych kuchniach zwykle mamy mniej miejsca na poruszanie się, co może prowadzić do częstszego uszkodzenia mebli czy sprzętów. Z tego powodu warto postawić na trwałe i odporne na ścieranie i uszkodzenia materiały, które dodatkowo są łatwe w czyszczeniu.

Podsumowanie

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Mimo że małe kuchnie mogą być trudne w urządzeniu, to jednak zastosowanie kilku praktycznych rozwiązań może znacznie zwiększyć ich funkcjonalność. Wykorzystajmy nasze pomysły i doświadczenie, aby stworzyć wygodne i przytulne miejsce do gotowania i jedzenia.