Jak umeblować salon 20m2 – Poradnik meblowy

Jak urządzić salon, który ma tylko 20m2 i sprawić, żeby był funkcjonalny i stylowy? To pytanie wielu osób zadaje sobie na początku urządzania swojego wymarzonego mieszkania. Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, dlatego warto zadbać o to, aby prezentował się okazale i jednocześnie był praktyczny w użytkowaniu. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci urządzić jak umeblować salon 20m2.

Jak urządzić salon 20m2?

Zadania i wymagania salonu

Przed przystąpieniem do umeblowania naszego salonu, warto zastanowić się, co dokładnie chcemy osiągnąć, jakie są nasze potrzeby i wymagania względem tego pomieszczenia. Salon jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu, dlatego musi być wygodny, funkcjonalny i przytulny. Przez to, że salon ma tylko 20m2, powinniśmy zadbać o to, aby wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. W tym celu warto skorzystać z modułowych i funkcjonalnych mebli, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Pomysły na aranżację salonu

Jak urządzić salon 20m2? Oto kilka pomysłów na aranżację tego pomieszczenia:

1. Zrezygnuj z nadmiaru mebli – w salonie 20m2 warto postawić na minimalizm w aranżacji i wybrać tylko najpotrzebniejsze meble.

2. Postaw na jasne kolory – jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie i dodadzą mu przestrzenności.

3. Zaprojektuj meble pod wymiar – meble pod wymiar idealnie dopasują się do wnętrza, a jednocześnie pomogą wykorzystać każdy centymetr przestrzeni.

4. Zmień oświetlenie – odpowiednie oświetlenie pozwoli na zmianę klimatu w pomieszczeniu i dodanie mu więcej stylu.

5. Ogranicz ozdoby – w przypadku salonu 20m2, mniej ozdób znaczy więcej, więc zrezygnuj z przesadnej ilości dekoracji.

Jak dobrać meble do salonu 20m2?

Wybór mebli do salonu 20m2 powinien być przede wszystkim uzależniony od naszych potrzeb i wymagań względem tego pomieszczenia. W przypadku małych salonów warto postawić na meble modułowe, które pozwolą na wykorzystanie dostępnej przestrzeni w sposób optymalny. Warto także zastanowić się nad funkcjonalnością poszczególnych mebli.

  Jak upiąć firany w salonie - Poradnik dla każdego

Meble modułowe

Meble modułowe są idealną propozycją dla salonów o niewielkich rozmiarach. Pozwalają na dostosowanie mebli do wymiarów pomieszczenia i wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. Modułowe meble są także bardzo funkcjonalne, dzięki czemu można łączyć poszczególne szafki, regały i półki w taki sposób, aby spełniały nasze wymagania.

Fotel z funkcją spania

Fotel z funkcją spania to idealna propozycja dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce w salonie. W ciągu dnia fotel może pełnić rolę wygodnego miejsca do siedzenia, a w nocy z łatwością przemienić się w miejsce do spania. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w niewielkich salonach, w których nie ma miejsca na ciężkie sofy.

Mała kanapa

W salonie 20m2 warto postawić na mniejszą kanapę, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jednocześnie jest wygodna. Mniejsze kanapy mogą znacznie poprawić funkcjonalność pomieszczenia, a jednocześnie dodać mu stylu i elegancji.

Regał na ścianie

Regał na ścianie to ciekawa propozycja dla osób, które chcą skorzystać z wysokości pomieszczenia. Regały na ścianie dają nam możliwość przechowywania potrzebnych rzeczy bez zajmowania przestrzeni na podłodze.

FAQs

Jakie kolory są najlepsze do salonu 20m2?

Do salonów o niewielkich rozmiarach polecamy stosowanie jasnych kolorów, takich jak biel, szarość i beż. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, a jednocześnie dodadzą mu lekkości i przestronności.

Czy meble modułowe są drogie?

Meble modułowe nie muszą być drogie. Dostępne są w różnych przedziałach cenowych, co pozwala na dostosowanie ich do naszych wymagań oraz budżetu.

Czy w małych salonach warto stosować ozdoby?

W małych salonach warto stosować umiarkowaną ilość ozdób, tak aby nie przytłaczały one pomieszczenia i nie ograniczały jego przestrzeni.

Podsumowanie

Urządzenie salonu o powierzchni 20m2 może być trudne, ale z odpowiednim podejściem i wyborem mebli możemy stworzyć funkcjonalne i stylowe miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Przy wyborze mebli warto postawić na modułowe rozwiązania, które pozwolą na wykorzystanie dostępnej przestrzeni w sposób optymalny. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością mebli i ozdób, a kolory dobierać z umiarem. Zachowując te zasady, możemy stworzyć salon, który będzie dla nas idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu.