Jak umeblować salon w bloku?

Jak umeblować salon w bloku?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. To tam spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, relaksujemy się, oglądamy filmy i czytamy książki. Dlatego ważne jest, aby salon był funkcjonalny i przytulny zarazem. W przypadku mieszkań w blokach, trzeba wziąć pod uwagę pewne czynniki, które mogą wpłynąć na aranżację wnętrza. W tym artykule podpowiemy, jak umeblować salon w bloku, by stał się on przytulnym i funkcjonalnym miejscem wypoczynku.

Jak urządzić salon w bloku?

Zacznij od pomiarów

Zanim przystąpisz do aranżacji salonu, wykonaj dokładne pomiary pomieszczenia. To pozwoli Ci na lepsze zaplanowanie przestrzeni i wybór odpowiednich mebli. Odczytaj szerokość, długość i wysokość pokoju, a także odległości między drzwiami, oknami, grzejnikami itp. Pamiętaj, żeby uwzględnić także miejsce, w którym będą stać meble, a także przestrzeń wolną, żeby poruszać się swobodnie po salonie.

Wybierz stonowane kolory

Jeśli salon w Twoim bloku jest mały lub słabo oświetlony, warto wybierać stonowane, jasne kolory ścian. Optycznie powiększą one przestrzeń i rozjaśnią salon. Możesz także postawić na cegłowy kolor, który pięknie komponuje się z miękkimi meblami.

Postaw na funkcjonalne meble

Wybierając meble do małego salonu w bloku, postaw na te, które są funkcjonalne i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Na przykład, zamiast kanapy z prawdziwego zdarzenia, możesz wybrać narożnik, który będzie służył Ci zarówno jako miejsce do spania, jak i do siedzenia. W przypadku stołu kawowego warto wybrać taki z półką na książki lub czasopisma. Jeśli salon jest niewielki, warto także wybrać meble o prostych kształtach i delikatnych wzorach.

Rozważ oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie w salonie jest niezwykle ważne. W przypadku bloku, często nie mamy dostępu do dużych okien, dlatego warto zastąpić brak naturalnego światła odpowiednim oświetleniem sufitowym lub punktowym. Można także postawić na lampki stołowe lub podłogowe, które dodadzą wnętrzu przytulności i ciepła.

  Jak udekorować okna w salonie? Trendy i stylowe rozwiązania

Dodaj akcenty kolorystyczne

Aby salon w bloku nie był zbyt stonowany, warto dodać do niego akcenty kolorystyczne. Mogą to być kolorowe poduszki na sofie, oryginalna lampka, czy dekoracyjna zasłonka. Pamiętaj jednak, aby niekorzystać z nadmiaru kolorów – lepiej postawić na jedną, intensywną akcentową barwę.

Wybierz odpowiednią aranżację

Przed przystąpieniem do aranżacji salonu w bloku, warto zastanowić się, jaka aranżacja będzie najlepsza do danego pomieszczenia. Jeśli to salon z aneksem kuchennym, warto dobierać meble zgodnie z funkcją, jaką będą spełniać. W przypadku salonu z telewizorem, warto postawić telewizor w centrum, a meble ustawiać wokół niego. Jeśli salon jest na niezbyt dużej powierzchni, warto postawić na meble wielofunkcyjne, np. narożnik, który z łatwością można przekształcić w wygodne łóżko.

Postaw na dodatki

Ostatnią kwestią jest dobór odpowiednich dodatków do salonu w bloku. Mogą to być obrazy na ścianie, kwiaty w wazonie, lub dekoracyjne poduszki. Warto jednakże pamiętać, żeby nie przesadzać z dodatkami, a wybierać te, które pasują do stylu całego mieszkania.

Często zadawane pytania (FAQs)

Jak urządzić mały salon w bloku?

Urządzając mały salon w bloku, warto postawić na meble wielofunkcyjne, które zajmą niewiele miejsca, a jednocześnie będą spełniać wiele funkcji. Dobrym rozwiązaniem jest też używanie jasnych kolorów ścian, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Czy warto wybierać ciemne kolory do salonu w bloku?

W salonie w bloku, który ma niewielką powierzchnię, lepiej unikać ciemnych kolorów ścian. Optycznie pomieszczenie się zmniejszy i stanie się bardziej klaustrofobiczne. Lepiej postawić na stonowane kolory lub cegłowy kolor, który będzie pięknie komponował się z miękkimi meblami.

Jakie meble wybrać do salonu w bloku?

Wybierając meble do salonu w bloku, należy pamiętać o tym, że muszą one spełniać wiele funkcji, być wygodne i jednocześnie nie zajmować zbyt wiele miejsca. Narożnik z funkcją spania, stolik z półką na książki czy sofa z pojemnikiem na pościel to idealne wybory dla małych salonów w blokach.

  Jak stworzyć przytulny salon - porady dla miłośników domowego ciepła

Podsumowanie

Urządzenie salonu w bloku jest zadaniem, które wymaga pomysłu, czasu i cierpliwości. Warto jednak zainwestować w odpowiednie meble i dodatki, które uczynią wnętrze przytulnym i funkcjonalnym. Dzięki naszym poradom masz już pojęcie, jak umeblować salon w bloku. Teraz pozostaje już tylko podjęcie decyzji i przystąpienie do działania!