Jak umeblować salon z aneksem kuchennym? Przewodnik dla początkujących

Planując urządzanie mieszkania, salon z aneksem kuchennym zdecydowanie należy do kategorii miejsc, które stanowią wyzwanie dla wielu osób. Niełatwe jest połączenie wygody, funkcjonalności oraz estetyki w takim właśnie połączeniu. Dlatego też w niniejszym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak można skutecznie wykorzystać przestrzeń, której posiadamy, aby nasz salon z aneksem kuchennym był przede wszystkim przytulny, ale i pojemny.

Jakie elementy powinny znaleźć się w salonie z aneksem kuchennym?

Przede wszystkim taki salon powinien posiadać strefy – kuchenną i wypoczynkową – choć niekoniecznie muszą one być jasno oddzielone. Istnieje wiele możliwości, aby zakłócająca efekt widoku złączonego pomieszczenia zniwelować. Najlepsze rozwiązanie to połączenie odpowiednich funkcjonalności, aby swobodnie można było korzystać z obu stref.

Sofa

W pokoju dziennym zawsze znajduje się sofa. W salonie z aneksem kuchennym odpowiednia sofa pozwala nie tylko na wygodny odpoczynek, ale i na eleganckie rozwiązanie podziału pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchenną. Doskonale sprawdzą się w tym celu sofy narożnikowe.

Meble kuchenne

Wybierając odpowiednie meble kuchenne, rozwiązujemy problem z połączeniem funkcji. Odpowiednio dobrane meble kuchenne powinny spełniać przede wszystkim wymagania estetyczne, ale też praktyczne. To, co można przechowywać w szafkach, powinno zajmować idealnie połączone z salonem z aneksem kuchennym półki i regały. W tej kwestii warto postawić na meble kuchenne z podświetleniem – dzięki temu uzyskamy oryginalny efekt w salonie.

Stół

Stół to nieodłączny element każdej kuchni i dodatkowo może stanowić jego przedłużenie na poziomie wizualnym. W salonie z aneksem kuchennym, dobrze skomponowany stół to element integrujący dwie strefy. Podczas wieczornych spotkań w gronie przyjaciół lub rodzinie stół z pewnością zyska na znaczeniu.

Jak dobrać kolory w salonie z aneksem kuchennym?

Wybór kolorów w salonie z aneksem kuchennym powinien być zrównoważony i zgodny ze stylem, w którym urządzamy nasze mieszkanie. W zależności od ciemności czy jasności koloru, w pomieszczeniu panuje inna atmosfera. Jeśli chodzi o połączenie salonu z aneksem kuchennym zdecydujmy się na jasne, stonowane barwy, które rozjaśnią i powiększą przestrzeń. Szarość, beże i pastelowe barwy to najlepsze wyjście.

  Jak umeblować salon fryzjerski: Poradnik

Detale

Warto również pamiętać, aby wszelkie detale w salonie były spójne z całością. Oświetlenie, dywan, poduszki czy zasłony – wszystko powinno być idealnie dopasowane do kolorystyki przestrzeni oraz do stylu wnętrza. Dlatego nasze zalecenie to: pomyśl o detalu!

Meble – czyli jakie meble będą odpowiednie dla salonu z aneksem kuchennym?

Regały

Kilka regałów z pewnością się przyda w salonie z aneksem kuchennym. Możemy na nich ustawić porcelanę, kubki, szklanki – co zdecydujemy. Warto postawić na regały z możliwością zamocowania na ścianie, aby nie zajmowały dużo miejsca.

Stół i krzesła

Jak wcześniej wspomnieliśmy, stół to podstawa kuchni, a w aneksie kuchennym jednocześnie stanowi on centrum wszystkich działań. Krzesła, które go otaczają, powinny być wygodne i funkcjonalne – a przede wszystkim estetyczne. Pamiętajmy, że stół w salonie z aneksem kuchennym to nie tylko odpowiednie miejsce do spożywania posiłków, ale też element, który integruje przestrzeń i podkreśla styl wnętrza.

Sofa i fotel

Kiedy mamy już stół i krzesła, czas na wybór mebli wypoczynkowych. Sofa powinna być dużej wielkości, aby każdy mógł się pomieścić. Odpowiedni fotel pozwoli z kolei na chwilę relaksu po ciężkim dniu.

Jak dobrać oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem kuchennym to idealne miejsce dla ciepłego, przyjemnego oświetlenia. Możemy w nim zastosować rozmaite źródła światła, aby uzyskać niezwykle ciepłą i przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Ogólnie rzecz biorąc, stawiamy na kilka rodzajów oświetlenia:

Oświetlenie zintegrowane

Jak już wspomnieliśmy, meble z oświetleniem z pewnością zdają egzamin w salonie z aneksem kuchennym. Warto zdecydować się na szafki kuchenne z wbudowanym oświetleniem, co pozwoli na stworzenie ciepłej atmosfery. Dodatkowo zdecydowanie polecamy oświetlenie w postaci lamp wiszących. Jest to doskonałe rozwiązanie do stworzenia nastroju.

Oświetlenie w strefie wypoczynkowej

W salonie z aneksem kuchennym najlepiej sprawdzą się lampki stołowe, kinkiety i lampy podłogowe. Dzięki nim uzyskamy ciepły klimat i jednocześnie światło praktyczne, które pozwoli na czytanie książki czy zrobienie krzyżówki.

  Jak Sprawdzić Dostępność Produktu w Salonach Empik

FAQs

Jakie rolety będą odpowiednie do salonu z aneksem kuchennym?

W salonie z aneksem kuchennym warto postawić na rolety lubżaluzje wykonane z materiałów łatwych w utrzymaniu w czystości. Szklane drzwi lub drzwi przesuwne na okno, umożliwiają nie tylko praktyczny podział na dwa pomieszczenia, ale też pozwolą na idealne doświetlenie wnętrza.

Ile kosztuje wyposażenie salonu z aneksem kuchennym?

Koszt wyposażenia salonu z aneksem kuchennym zależy przede wszystkim od wybranych rozwiązań i materiałów. Wystarczy jednak kilka tysięcy złotych, aby stworzyć ciekawy i funkcjonalny salon. Koszty związane z zakupem materiałów, mebli i oświetlenia powinny być jednak bardzo przemyślane. Możliwe, że należy dodać dodatkowe środki, aby uzyskać idealny wystrój wnętrza.

Podsumowanie

Salon z aneksem kuchennym to pomieszczenie, które wymaga od nas bardzo dobrego przygotowania. Z naszego artykułu wynika, że warto skupić się na odpowiednich rozwiązaniach funkcjonalnych – w tym przypadku meblach. Ich wybór pozwala na idealne połączenie stref, czyli kuchennej i wypoczynkowej. Zadbajmy też o odpowiedni klimat i nastrój w pomieszczeniu przez dobór odpowiedniego oświetlenia oraz kolorów.

Zdecydowanie polecamy salon z aneksem kuchennym – to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną mieć przystępne wnętrza, połączone w jedną całość w iście designerskim stylu. A może już wyobrażacie sobie idealny salon z aneksem kuchennym? Koniecznie wykorzystajcie nasze rady i cieszcie się przytulnym miejscem w swoim domu!