Jak umeblować salon z jadalnią – porady dla aranżacji idealnej przestrzeni

Jak umeblować salon z jadalnią – porady dla aranżacji idealnej przestrzeni
Aranżacja salonu z jadalnią to nie lada wyzwanie. Takie mieszkanie staje się coraz bardziej popularne, gdyż łączy ze sobą dwie ważne strefy życiowe. Decyzja o połączeniu przestrzeni jest w pełni uzasadniona, jednak wymaga dokładnego przemyślenia i zaplanowania. Wbrew pozorom, ustawienie sprzętów czy wybór mebli nie jest wcale prostym zadaniem. W artykule przedstawiamy wskazówki, które pozwolą na uzyskanie przestrzeni funkcjonalnej, estetycznej oraz wygodnej dla domowników.

Rozmieszczenie mebli

Wybór kąta jadalnego

Zdecydowanie na początkowym etapie trzeba określić miejsce, w którym chcemy umieścić stół z krzesłami. Oczywiście, dużo zależy od wielkości pomieszczenia oraz sposobu jego wykorzystania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, np.:

  • Pokój dzienny zawsze powinien mieć pierwszeństwo przed jadalnią;
  • Stół powinien stać jak najdalej od kanapy oraz drzwi wejściowych;
  • Dobrze jest, aby stół był dość duży, jednak ograniczeniem może być przestrzeń;
  • W okolicy stołu powinno być wystarczająco dużo miejsca na krzesła i poruszanie się.

Wygoda na pierwszym miejscu

Odpowiednie rozplanowanie salonu z jadalnią to przede wszystkim wygoda domowników. Meble mają zapewniać nie tylko funkcjonalność, ale również atrakcyjny wygląd. Warto więc zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak:

  • Kanapa powinna być umiejscowiona w odpowiednim miejscu, tak aby zyskać przestrzeń i świetną widoczność na telewizor. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto zainwestować w mebel narożnikowy. Będzie on nie tylko estetyczny, ale również bardzo funkcjonalny;
  • Decydując się na zbyt duży stół, zbyt ciężkie krzesła czy skomplikowany kształt powinniśmy pamiętać o wygodzie podczas posiłków. Dlatego też, nie przesadzajmy z rozmiarem mebli i zwróćmy uwagę na ich kształt, aby były wygodne i ergonomiczne;
  • Umeblowanie salonu z jadalnią powinno być tak dobrze dopasowane do rozmiaru pomieszczenia, aby każdy mógł swobodnie poruszać się nie odczuwając zagracenia. Nie zapominajmy także, że stół nie powinien utrudniać korzystania z telewizora.
  Jak trampki weszły na salony

Dobór oświetlenia

Klimat w pomieszczeniu

Bez względu na to, czy mamy dużą, czy może mniejszą jadalnię połączoną z salonem, zawsze warto zwrócić uwagę na właściwe oświetlenie. Ciężko wyobrazić sobie przyjemny wieczór bez ciepłego blasku lampy czy umieszczenia punktu świetlnego nad stołem.

Różne rodzaje oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie pomieszczenia to priorytet, dlatego też powinniśmy zainteresować się różnymi rodzajami lamp, np.:

  • Oświetlenie ambientowe – to rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w trakcie wieczornego relaksu przed telewizorem. Lampa z ciepłym światłem wprowadzi miłą atmosferę do naszego salonu;
  • Oświetlenie punktowe – w przypadku jadalni idealnym wyjściem będzie umieszczenie nad stołem lampy z punktowym źródłem światła. Dzięki temu, korzystając z niego podczas wieczornych posiłków, zyskamy ciepłe i przyjemne oświetlenie w konkretnym miejscu;
  • Oświetlenie kierunkowe – światło kierunkowe zwrócone na elementy dekoracyjne, np. obraz lub półki wprowadzi piękne akcenty do naszej jadalni/salonu.

Kolorowe akcenty

Ściana akcentowa

Dobry kolor ściany to trudny wybór, jednak warto zastanowić się nad takim, który będzie odpowiadał zarówno domownikom, jak i wszystkim elementom wystroju.

Kompatybilność kolorów

Kolorowe akcenty w salonie z jadalnią to świetny sposób, aby wprowadzić do naszego wnętrza sporo ciepła, uroku oraz dobrego smaku. Niemniej jednak, wymagają one odpowiedniej uwagi i kompatybilności z całym wystrojem.

Jakie meble wybrać?

Wygodne kanapy

Najważniejszym elementem wystroju salonu z jadalnią będzie zdecydowanie wygodna kanapa.

Jadalniane krzesła i stół

Krzesła i stół to jeden z kluczowych elementów salonu z jadalnią. Ważny jest nie tylko kształt oraz funkcjonalność, ale również styl oraz jakość wykonania mebli.

Najważniejsze faqs

Czy warto połączyć salon z jadalnią?

Bez wątpienia warto, jednak należy to zrobić w sposób przemyślany. Połączenie salonu z jadalnią może okazać się świetnym rozwiązaniem zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Jak wybrać meble do salonu z jadalnią?

Meble do salonu z jadalnią powinny być przemyślane pod względem funkcjonalności i stylu. Powinny one być także proporcjonalne do wielkości pomieszczenia.

  The jak ta lala Salon Kosmetyczny: A Haven for Beauty Enthusiasts

Podsumowanie

Jak umeblować salon z jadalnią to jedno z ważniejszych pytań podczas aranżacji mieszkania. Dzięki odpowiedniemu wyborowi mebli, kolorów ścian czy dobrego oświetlenia, możemy stworzyć przestrzeń funkcjonalną, estetyczną oraz wygodną dla domowników. W artykule przedstawiliśmy kilka przydatnych wskazówek, które powinny pomóc w uzyskaniu pożądanych efektów.