Jak umeblować salon z kuchnią: Optymalna aranżacja wnętrza

Umeblowanie salonu z kuchnią to zadanie, które wymaga nie tylko dobrego gustu, ale także praktycznego podejścia. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze tych pomieszczeń pozwoli cieszyć się ich funkcjonalnością, a jednocześnie stworzy przytulną i estetyczną przestrzeń. W artykule zdradzimy kilka istotnych zasad oraz propozycji mebli i dodatków, które pomogą Ci w stworzeniu komfortowej strefy dziennego wypoczynku i kulinarnych przygód.
Zalety salonu z kuchnią
Połączenie salonu z kuchnią to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność. Podziel się swoją opinią!
Zalety takiego rozwiązania są niezaprzeczalne – przede wszystkim pozwala na zwiększenie przestrzeni użytkowej, co szczególnie ważne w większych miastach. Estetyczne i funkcjonalne połączenie tych dwóch pomieszczeń na pewno zadowoli wszystkich miłośników otwartych przestrzeni i nowoczesnych rozwiązań.
Salon z kuchnią to także idealne rozwiązanie dla rodzin, gdzie wszyscy lubią spędzać czas na wspólnych posiłkach i rozmowach. Połączenie tych dwóch pomieszczeń to także świetny sposób na zwiększenie ilości światła w salonie, co może być szczególnie ważne w przypadku mieszkań, w których nie dociera dużo naturalnego światła.
Planowanie aranżacji
Zacznijmy od planowania aranżacji salonu z kuchnią. Dobrze przemyśl, jak ma działać przestrzeń i czym ma służyć każda z jej części: jadalnia, salon, kuchnia czy strefa relaksu. Możesz to zrobić na kilka sposobów – rysując projekty, tworząc moodboardy czy korzystając z gotowych narzędzi online. Ważne, aby zacząć od określenia swoich potrzeb.
Kolorystyka
Kolorystyka to jedno z najważniejszych elementów projektowania salonu z kuchnią. Warto wybrać takie barwy, które harmonijnie łączą się ze sobą i tworzą spójną całość. Odpowiedni dobór kolorów wpłynie na atmosferę i odbiór wnętrza.
Istnieją pewne kolorowe schematy, które doskonale sprawdzą się w przypadku połączenia salonu z kuchnią. Na przykład:
– Biel + szarość + grafit
– Błękit + jasny brąz + biały
– Beż + intensywna zieleń + białe dodatki
Meble do salonu z kuchnią
Przy wyborze mebli do salonu z kuchnią warto postawić na modele o minimalistycznym designie, które wpiszą się w nowoczesny i elegancki styl. Zwróćmy uwagę na kilka, naszym zdaniem, najważniejszych aspektów wyboru mebli.
Jadalnia
W przypadku salonu z kuchnią jednym z głównych zadań stojących przed inwestorem, jest stworzenie wygodnej strefy jadalnianej. Wybierając meble do jadalni warto zwrócić uwagę na:
– Stół jadalny – dobry stół to gwarancja wygodnych posiłków w gronie bliskich. Powinien być wytrzymały, stabilny i prosty w formie.
– Krzesła – tak jak w przypadku stołu, warto postawić na modele prostych i geometrycznych kształtów. Zwróćmy uwagę na wygodę siedzenia i dopasowanie do stylu wnętrza.
Salon
W salonie to meble wypoczynkowe będą odgrywały główną rolę. To tutaj spędzamy czas w gronie rodziny czy przyjaciół, czytamy ulubioną książkę albo oglądamy film. Przy wyborze mebli do salonu z kuchnią warto zwrócić uwagę na:
– Kanapa – propozycje dwu i trzyosobowe, narożniki czy zestawy wypoczynkowe to tylko niektóre z rozwiązań, z jakimi możemy dziś spotkać się w sklepach meblowych. Wybierzmy model, który będzie zarówno wygodny, jak i estetyczny.
– Fotele – to dodatkowe miejsca wypoczynku, ale także istotny element dekoracyjny. Zwróćmy uwagę na ich proporcje oraz kolorystykę, aby wpisywały się w styl wnętrza.
– Meble RTV – telewizor, konsola czy inny sprzęt RTV to elementy, które powinny zostać odpowiednio zaplanowane w salonie z kuchnią. Wybierzmy modele, które pomieszczą nasz sprzęt, a jednocześnie wpiszą się w całą aranżację.
Kuchnia
W kuchni to meble kuchenne będą odgrywać pierwsze skrzypce. Oto, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze:
– Szafki – to one będą odpowiadały za przestrzeń magazynową, zatem powinny być odpowiedniej wielkości i wytrzymałości. Warto postawić na modele o minimalistycznym designie, ale też takie, które będą łatwe do utrzymania w czystości.
– Lodówka – inwestycja na lata, warto postawić na jak najwyższą jakość i funkcjonalność. Obecnie dostępne są modele ze specjalnymi rozwiązania, które pozwalają na dłuższe przechowywanie produktów oraz usprawniają segregowanie żywności. Dobry wybór to także większa lodówka kombinowana lub side-by-side, która dla rodzin z dzieciakami będzie dużo wygodniejsza w codziennym użytkowaniu.
– Sprzęt AGD – kuchenka, zmywarka to podstawa każdej nowoczesnej kuchni. Warto wybierać modele o wysokiej jakości, które będą efektywnie działać przez wiele lat.
Dodatki do salonu z kuchnią
Oprócz mebli, warto w salonie z kuchnią zadbać o dodatki, które będą dopełniać całość i nadawać wnętrzu indywidualnego charakteru.
– Oświetlenie – w salonie z kuchnią zwróćmy uwagę na różne źródła światła, jakie będą potrzebne w różnych jego strefach. Wybierzmy odpowiednie żyrandole, plafony czy kinkiety, które będą nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne.
– Dekoracje – w salonie z kuchnią prostota zdecydowanie zyska. Znajdźmy kilka ciekawych akcentów, ale nie przesadzajmy – każdy element powinien wpisywać się w całość. Możemy postawić na różnego rodzaju naczynia i tace z naturalnych materiałów, świeczniki, kolorowe poduszki czy dywany, które dodadzą ciepła i przytulności do wnętrza.
Podsumowanie
Umeblowanie salonu z kuchnią to zadanie, które wymaga przemyślenia i dokładnego zaplanowania. Optymalna aranżacja pozwoli na cieszenie się funkcjonalnością tych pomieszczeń, a jednocześnie stworzy przytulną i estetyczną przestrzeń. Wybierając meble i dodatki do salonu z kuchnią, zwróćmy uwagę na ich styl, jakość oraz funkcjonalność. Dzięki temu stworzymy idealną przestrzeń do wspólnych posiłków, odpoczynku czy spotkań z przyjaciółmi i rodziną.