Jak umeblować wąską kuchnię: 5 sposób na skuteczne wykorzystanie przestrzeni kuchennej

Jak umeblować wąską kuchnię: Przestrzeń do zagospodarowania

Czy Twój kuchenny obszar jest wąski, a Ty nie wiesz jak skutecznie wykorzystać przestrzeń? Nic dziwnego – wąskie kuchnie to niezmiernie popularny kształt, zwłaszcza w wąskich mieszkaniach z ograniczoną ilością przestrzeni. W takiej sytuacji projektowanie kuchni może być nieco trudniejsze, ale nie oznacza to, że nie możesz wykorzystać swoich umiejętności urządzania wnętrz, by stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze.

W niniejszym artykule omówimy pięć sposobów na wykorzystanie wąskiej kuchni, by zapewnić maksymalną funkcjonalność i styl. Bez względu na Twój budżet lub styl, znajdziesz w tym artykule większą ilość inspiracji do wykorzystania w swoim projekcie kuchni.

Sposób 1: Minimalistyczne podejście do jak umeblować wąską kuchnię

Jeśli wąska kuchnia nie zmusza Cię do ustawienia wielu mebli, możesz zacząć od minimalizmu. Wymagająca wąska przestrzeń może być idealnym miejscem do ograniczenia pojemników i półek oraz zminimalizowana na potrzeby codziennego użytku, których nie używasz lub na rzeczy, których nie używasz codziennie.

W centralnej części kuchni, warto postawić stół z krzesłami, który można także wykorzystać jako miejsce, na którym możemy przygotować posiłki. W takim przypadku, oba te elementy nie stanowią odtąd dodatkowego obciążenia dla przestrzeni kuchennej, a jednocześnie odciążają resztę pomieszczenia.

Sposób 2: Wybierz meble o mniejszej szerokości

Wąska przestrzeń kuchenna wymaga dostosowania wymiarów mebli do rzeczywistych wymiarów pomieszczenia. Meble typu kuchenne wyspy są idealne do większych kuchni, ale w wąskich kuchniach nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Zamiast tego, wybierz meble o mniejszej szerokości, co zmniejszy „kłopotliwość” kuchni i ułatwi jej użytkowanie. Szczególnie ważne są meble z wbudowanych szafek i szuflad, które pozwolą Ci na zachowanie porządku w kuchni.

Sposób 3: Korekta techniką oświetlenia

Niezależnie od wielkości kuchni, oświetlenie jest kluczowe do stworzenia przyjaznego miejsca w każdej części domu. W przypadku kuchni można zastosować specjalne oświetlenie, które działa jako alternatywa dla światła dziennego. Oprawki sufitowe lub lampy wiszące nad wyspą kuchenną dodają światła i przestrzeni do wąskiej kuchni. Dobrze dobrane oświetlenie może pomóc w tworzeniu efektu wizualnego, który optycznie powiększa wnętrze i skutecznie nadaje kuchni wąskie proporcje przestrzenne.

  Jak udekorować ścianę w kuchni: poradnik krok po kroku

Sposób 4: Umiejętne wykorzystanie ściany

Jeśli przestrzeń w poziomie jest ograniczona, warto zwrócić uwagę na przestrzeń w pionie. Zastanów się nad zamontowaniem półek lub szafek ściennych. Możesz je zamontować na ścianach pomiędzy oknami. Dzięki temu maksymalnie wykorzystasz cały potencjał przestrzenny, który nie zajmuje stanowiska centralnego w kuchni.

Sposób 5: Zrób z jadalnią całkowicie osobne pomieszczenie

W przypadku mniejszych mieszkań, często kombinujemy funkcje kuchni i jadalni w jednym pomieszczeniu. Niemniej jednak, jeśli kuchnia jest naprawdę wąska, warto pomyśleć o oddzielnym miejscu na posiłki. W tym celu w wykorzystaj otwarty plan, który pozwala na ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. W ten sposób, kuchnia będzie służyć jedynie do przygotowywania potraw, a jadalnia będzie pełnić rolę oddzielnego przestrzeni dającej swobodę i odprężenie.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaką technikę wybierzesz, zaprojektuj swoją wąską kuchnię z myślą o maksymalnym wykorzystaniu powierzchni i równowagi w kształcie i stylu. W końcu, Twoja kuchnia powinna być nie tylko praktyczna, ale także stylowa.

Mamy nadzieję, że powyższe pomysły pomogą Ci w urządzeniu idealnej dla siebie kuchni. Zawsze zwracaj uwagę na połączenie stylu i funkcjonalności, a Twoja wąska kuchnia stanie się uwielbiana przez Ciebie i Twoją rodzinę.