Jak umieścić kontakty w kuchni – poradnik od eksperta

Wprowadzenie

W dzisiejszych czasach, kiedy nasze kuchnie pełnią nie tylko funkcję gotowania, ale także miejsce spotkań i rozmów, ważne jest, aby były one funkcjonalne i zaprojektowane w sposób, który odpowiada naszym potrzebom. Jednym z elementów, na których powinniśmy zwrócić uwagę wykonując remont lub budując kuchnię od podstaw, są kontakty elektryczne. Umieszczenie ich w odpowiednim miejscu ułatwi nam korzystanie z urządzeń kuchennych oraz zadba o nasze bezpieczeństwo.

Kroki do umieszczenia kontaktów w kuchni

Krok 1: Wybierz miejsce na umieszczenie kontaktów

Pierwszym krokiem, przed przystąpieniem do pracy jest wybór miejsc, gdzie będą umieszczone kontakty. Warto zwrócić uwagę na to, jakie urządzenia kuchenne posiadamy oraz na to, gdzie kierujemy przede wszystkim swoją uwagę podczas korzystania z kuchni. Najlepiej umieścić kontakty na blatach roboczych, w pobliżu kuchenki oraz zlewu. Dzięki temu unikniemy używania przedłużaczy, co zapewni nam bezpieczeństwo.

Krok 2: Wybierz rodzaj kontaktu

Na rynku dostępne są różne rodzaje kontaktów elektrycznych. W przypadku kuchni ważne jest, aby wybrać modele, które są wodoszczelne. Możemy zdecydować się na kontakty podtynkowe lub natynkowe. Pierwsze ukryjemy w ścianie, drugie zamontujemy na jej powierzchni. Wybieramy rodzaj kontakta w zależności od preferencji oraz od stanu technicznego ścian w kuchni.

Krok 3: Zainstaluj kontakty

Po wyborze miejsca oraz rodzaju kontakta przyszedł czas na montaż. W przypadku kontaków natynkowych należy dokonać precyzyjnych pomiarów i wywiercić otwory w ścianie. Montaż kontakta podtynkowego wymaga większych umiejętności i narzędzi. Warto zdecydować się na usługi wykwalifikowanego elektryka, który wykona instalację w sposób fachowy i zgodny ze standardami.

Podsumowanie

Umieszczenie kontaków w kuchni nie musi być skomplikowane. Warto zwrócić uwagę na to, jakie urządzenia kuchenne posiadamy oraz na to, gdzie spędzamy najwięcej czasu w kuchni. Wybierając kontakty zwróćmy uwagę na ich rodzaj i jakość. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych sytuacji i poprawimy komfort korzystania z naszej kuchni. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo umieścić kontakty, warto skonsultować się z elektrykiem lub firmą remontową, która wykonuje prace wykończeniowe.